Gubody Ferenc Technikum, Szakképző Iskola és Szakiskola
Cím: 2700 Cegléd, Alkotmány u. 7-9.
Tel: 06-53/500-574; Email: info@gubody.t-online.hu
 

Kezdőlap   

Hírek   

Iskolánk   

Névadónk   

Felvételi 2024/2025-re   

Nappali   

Esti   

Munkarend nélküli   

Eseménynaptár   

Képzések   

Dokumentumok   

Emlékkönyv  

Linkek   

Elérhetőség   

Alapítvány   

 

Pályázatok   

   

 

 

 

 

 




Felvételi a 2024/2025-ös tanévre
 

KÉPZÉSEINK - NAPPALI

Felvételi tájékoztató



Képzések a 2024/2025-ös tanévre!

A piacgazdaság fejlődése, az Európai Unióhoz való csatlakozás új kihívást jelent a magyar társadalom munkaképes tagjainak. Azt szeretnénk, hogy nyelvtudásukkal, szaktudásukkal, műveltségükkel, élethosszig tartó tanulási képességükkel tudjanak megfelelni a munkaerőpiac új, gyorsan változó követelményeinek.

Iskolánk 2007 óta vesz részt a szakképzésben, képzéseink államilag finanszírozottak és mindegyik szak esetén államilag elismert szakmai képesítést nyújtanak. Célunk a munkaerőpiacon hasznosítható, kompetens szakképesítés megszerzése.

Iskolánkba várunk minden tanulót, nem kizáró ok, hogy hátrányos helyzetű, különböző tanulási, beilleszkedési, magatartási nehézségekkel küszködő (SNI, BTM, HHH), akik nappali tagozatos képzés keretén belül szeretnének érettségit, szakmát szerezni.

Az új szakképzésben sokféle irányból érkező fiatal számára teszi lehetővé, hogy a szándékaihoz és készségeikhez legjobban illeszkedő, a munkaerőpiacon jól értékesíthető tudást sajátíthassák el.

Ebbe a rendszerben az első időszakban az ágazati alapokat sajátíthatod el, iskolai tanműhelyben, majd a képzés második felében duális képzés formájában, elsősorban vállalatoknál, vállalkozóknál tudsz beletanulni a szakmai ismeretekbe.

A szakképzésben résztvevők ösztöndíjat kaphatnak, amelynek mértéke a tanulmányi eredménytől függ.

Az új iskolai rendszerű szakmai képzésben két iskolatípus van:

Technikum: A technikusi képzés 5 éves. Az első két év ágazati ismereteket adó képzése után a második ciklusban duális képzés folyik. A képzés időszakában a tanulószerződés átalakul munkaszerződéssé, amely a képzés alatt jövedelemhez juttatja a tanulót. A négy kötelező közismereti tárgyból tesznek érettségit a diákok, a technikusi szakképesítésszakmai vizsgája lesz egyben az ötödik érettségi tárgy. Így 13. év végi sikeres vizsga után két végzettséget igazoló bizonyítványt kap. Kézhez kapja az érettségi bizonyítványát, és a technikusi végzettségét igazoló oklevelét.

Szakképző iskola: A szakképző iskola 3 éves. Az első év ágazati ismereteket adó képzés, az azt követő két évben duális képzés folyik, elsősorban munkaszerződés keretén belül. A végzés után itt is nyitott a lehetőség az érettség vagy akár a technikusi képzettség megszerzésére.

Szakiskola: A szakiskola a sajátos nevelési igényű tanulók iskolai nevelése, oktatása céljából a többi tanulóval sajátos nevelési igénye miatt együtthaladásra képtelen tanulókat készíti fel szakmai vizsgára és nyújt részükre a munkába álláshoz és az életkezdéshez szükséges ismereteket.

Ösztöndíjrendszer

A szakképző iskolában mindenki ösztöndíjat kap, a tanulói juttatás a jó eredményt elérő diákok esetében a technikumban a szakképző iskolában is elérheti a minimálbért. Az ösztöndíj egy részét az eredményes vizsga után egy összegben kapja meg a tanuló.

Gyakorlati oktatás

A gyakorlati oktatás 9. évfolyamon iskolai tanműhelyben valósul meg. A további két évfolyamon 10-11-ben gazdálkodó szervezetnél történik munkaszerződés keretében.

 

Felvételi a technikum 9. évfolyamára

 

Közlekedés és szállítmányozás ágazat

Logisztikai technikus

Logisztikus és szállítmányozás szakmairány

SZJ: 5 1041 1506

Tanulkmányi kód: 0001

Közlekedés és szállítmányozás ágazat 5 éves képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszervezésével zárul. Választható szakmairányok: Logisztika és szállítmányozás, Vasúti árufuvarozás szakmairány.

A logisztikai technikus feladata a logisztikai tevékenységek megszervezése, lebonyolítása, a logisztikai rendszerrel kapcsolatos vezetői munka támogatása, valamint a szállítmányozási tevékenységgel kapcsolatban az áru továbbításához legalkalmasabb fuvarozási mód kiválasztása, a szerződés megkötése, szükség szerint az útvonal megtervezése. Összehangolja az összetett fuvarozási tevékenységet és ellátja a szállítás során felmerülő raktározási, kezelési feladatokat is.

Kompetenciaelvárás: Elemzőkészség, döntésképesség, kapcsolatteremtő és fenntartó készség, szorgalom, felelősségtudat.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • ellátja a rendelések, beszerzések, értékesítés (termék, szolgáltatás) lebonyolításában a feladatokat;
  • tervezési feladatokat végez az ellátási, készletezési, termelési folyamatokban;
  • kezeli a reklamációs eseteket;
  • elvégzi a raktárkezeléssel és vezetéssel kapcsolatos teendőket;
  • árutovábbítással kapcsolatos feladatokat végez;
  • nemzetközi szállítással, szállítmányozással kapcsolatos ügyintézői tevékenységet végez;
  • kapcsolatot tart a partnerekkel, ügyfelekkel;
  • idegen nyelvwn kommunikál szóban és írásban azonos ágazaton belül;
  • kapcsolatot tart a különböző közlekedési hatóságokkal, szervezetekkel;
  • elkészíti a szállítmányozási szerződés tervezetét;
  • részt vesz a különböző fuvareszköz-, illetve árukárok kivizsgálásába, intézi a kárügyeket.

Ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a szállítmányozással kapcsolatos szervezőmunka, a logisztikai tervezés, szem előtt tartva az erdeményességet és hatékonyságot.

 

Felvételi a technikum 9. évfolyamára

 

Szociális ágazat

Kisgyermekgondozó, -nevelő

SZJ: 5 0922 2202

Tanulkmányi kód: 0002

Szociális ágazat 5 éves képzése, amely érettségi és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A kisgyermekgondozó, -nevelő feladata elsősorban a gyermekek napközbeni ellátási formáiban (bölcsőde, mini bölcsőde, családi bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, alternatív napközbeni ellátás, napközbeni gyermekfelügyelet) és egyéb gyermekjóléti és gyermekvédelmi területen a 0-3 éves korú gyermekek nevelése, gondozása.

Kompetenciaelvárás: Felelősségtudat, kapcsolatteremtő készség, empatikus készség, türelmesség, tolerancia, határozottság, motiváló készség, rugalmasság, döntésképesség, kreativitás, ötletgazdagság.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • a 0-3 éves korú gyermekek testi és pszichés szükségleteinek kielégítését, nevelését, harmonikus fejlődésük támogatását, mintaszerű viselkedéssel és beszédmóddal szocializációjuk segítését végzi;
  • ismeri a kisgyermekek testi-lelki fejlődésének folyamatát, nevelésük módszereit, eljárásait, amelyről dokumentációt vezet. Ezen ismeretek birtokában képes ellátásukat biztosítani és tevékenységeiket megszervezni, fizikai, érzelmi biztonságot nyújtani számukra;
  • az általa megtervezett napi-, illetve hetirend mentén megteremti a gyermekek önálló tevékenységének feltételeit, ösztönzi a jól működő, korcsoportnak megfelelő szokásrendszer kialakulását;
  • kiegészíti és segíti a családi nevelést, a családokkal nevelőpartneri kapcsolatot alakít ki. Észleli az eltérő fejlődést, jelzéssel él a gyermeki jogok érvényesítése érdekében. Bátorító, bizalomteli, elfogadó légkört alakít ki;
  • segít a konfliktushelyzetek megoldásában, megteremti a szabad játék és mozgás feltételeit, részt vesz benne úgy, hogy a gyermekek kíváncsisága, játékkedve fennmaradjon;
  • segíti a gyermekeket a világ megismerésében, a korosztálynak megfelelő anyanyelvi, irodalmi, zenei, vizuális élményeket közvetít.

Ajánlott minden fiatal számára, aki türelemmel és szeretettel fordul a gyermekek felé, ért a nyelvükön, valamint elhivatottságot érez magában, hogy kisgyermekekkel foglalkozzon.

Szociális ágazat

Szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens

SZJ: 5 0923 2204

Tanulkmányi kód: 0003

Szociális ágazat 5 éves képzése, amely érettségi és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens felsőfokú végzettségű szakember irányításával szociális, gyermekjóléti alapellátási és gyermekvédelmi szakellátási intézményekben, valamint javítóintézetekben segítséget nyújt tartós nehézségekkel küzdő, különböző életkorú, segítséget igénylő személyeknek, gyermekeknek, fiataloknak és családoknak. Megszervezi és elvégzi – feladattól függően az egyén, a család bevonásával – a felmerülő szükségleteknek megfelelő napi tevékenységeket. Ügyintézési feladatokat lát el a felmerülő problémák megoldására, részt vesz a döntéshozók előkészítő munkájában.

Kompetenciaelvárás: Kapcsolatteremtő készség, segítőkészség, empátia, pontosság, tolerancia, konfliktuskezelési képesség, motiváló készség, reflexió, rugalmasság, döntésképesség, kreativitás, ötletgazdagság.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • A különböző életkorú, segítséget igénylő személyek, gyermekek, családok számára nyújt segítséget az életvezetésben, valamint intézményi keretek között biztosít támogatást problémáik megoldásában.
  • Tematikus, terápiás csoportok működését segíti, közösségi programokat szervez.
  • Adminisztrációs, a munkaszervezetben döntés-előkészítési feladatokat lát el, kompetenciáját meghaladó problémák megoldásában szakmai vezetője irányításával közreműködik.
  • Képes a szakmai információk gyűjtésére, értékelésére, információforrások kezelésére. Önállóan végzi az intézményi ügyiratkezelést, szükség esetén bevonható a hatósági ügyviteli, ügyirat kezelési feladatokba.
  • A szolgáltatást, ellátását igénybe vevőkkel, egyéb szakemberekkel személyesen, valamint infokommunikációs, digitális eszközök lehetőségeit alkalmazva tart kapcsolatot, működik együtt, tevékenységét szakszerűen dokumentálja.
  • Ügyfélforgalmi adatokat elemez, statisztikai beszámolókat készít.
  • Tevékenységét megtervezve szervezési, szükség esetén vezetői felhatalmazás mellett irányítási részfeladatokat lát el, projektek tervezésében és megvalósításában vezetői irányítással részfeladatokat lát el.
  • A szolgáltatást, ellátást igénybe vevők problémái kezelésében, megoldásuk érdekében együttműködik hatóságokkal, intézményekkel, szervezetekkel, képviselve az őt foglalkoztató intézményt is.

Munkája során kapcsolatot tart a szociális igazgatás szerveivel, a gyámhatóságokkal, a szociális és gyermekjóléti alapellátásba, a szociális alap és szakosított ellátásba tartozó szolgáltatásokkal és intézményekkel, a gyermekvédelmi szakellátást nyújtó intézményekkel, javítóintézetekkel, más szervezetekkel. Etikai normák betartásával, saját tevékenységét is kontrollálva hozzájárul a szakterület fejlődéséhez.

Ajánlott mindazok számára, aki szívesen közreműködnek a támogatásra szorulók gondozásában, nevelésében, fejlesztésében és segítésében, valamint az ehhez fűződő adminisztrációs feladatokban.

 

Szociális ágazat

Szociális és rehabilitációs szakgondozó

SZJ: 5 0923 2206

Tanulkmányi kód: 0004

Szociális ágazat 5 éves képzése, amely érettségi és technikusi szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A szociális és rehabilitációs szakgondozó megtervezi, megszervezi, ellátja és irányítja a gondozási, ápolási feladatokat, foglalkozásokat, rehabilitációs tevékenységeket.

Kompetenciaelvárás: Kapcsolatteremtő készség, segítőkészség, empátia, pontosság, tolerancia, konfliktuskezelési képesség, motiváló készség, rugalmasság, döntésképesség, szervezőkészség, közérthetőség.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • a szociálisan hátrányos helyzetben lévő emberek (idős személyek, fogyatékossággal élő emberek) személyes szükségleteinek felmérését követően hozzásegíti a rászorulót a megfelelő segítség igénybevételéhez;
  • felsőfokú szociális és/vagy egészségügyi diplomával rendelkező szakember irányításával ellátja a testi, lelki és szociális gondozással kapcsolatos feladatok végrehajtását, megszervezi a gondozási folyamatban résztvevők munkáját;
  • munkájának szerves része a megelőző tevékenység, az önálló életvezetés támogatása;
  • a segítségre szoruló személyt segíti a mindennapos és a kreatív tevékenységek végzésében, segíti munkatevékenységét, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakember iránymutatása alapján fejlesztő foglalkozásokat, sport és szabadidős tevékenységeket, munka és terápiás jellegű foglalkozásokat szervez;
  • személyi segítséget nyújt egyéni és csoportos fejlesztő tevékenységhez, valamint részt vesz a fogyatékossággal élő személy rehabilitációjában, habilitációjában.

Ajánlott minden fiatal számára, aki szívesen közreműködik a támogatásra szorulók gondozásában, nevelésében, fejlesztésében és segítésében, valamint az ehhez fűződő adminisztrációs feladatokban.


Felvételi a szakképző 9. évfolyamára

 

Építőipari ágazat

Festő, mázoló, tapétázó

SZJ: 4 0732 0605

Tanulkmányi kód: 0011

Építőipar ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Festő, mázoló, tapétázó feladata a különféle alapterületek festése, mázolása, díszítése, megóvása a környezet hatásaival szemben.

A megfelelő bevonatrendszer kiválasztásához elengedhetetlen a szakszerű felületdiagnosztika, majd a felület előkezelése, előkészítése. Tevékenységét a kézi és gépi festési technológiák alkalmazásával önállóan, munkavédelmi, környezetvédelmi és biztonsági előírások szerint végzi.

Tevékenységével, a festési folyamat alkalmazásán keresztül részt vesz az építóipar technológiai folyamatokban.

Kompetenciaelvárás: Ügyes mozgás, állóképesség, jó fizikum, jó szemmérték és térlátás, kézügyesség, csapatmunka.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • festi a felületet, tapétázza;
  • fal-, fa-, fémfelületet mázol;
  • különböző díszítőmunkákat készít;
  • felújítási munkákat végez kül- és beltérben egyaránt.

Ajánlott minden fiatal számára, aki kreatív gondolkodású, jó a kézügyessége, szeret változatos munkakörnyezetben dolgozni.

Építőipari ágazat

Kőműves

SZJ: 4 0732 0608

Tanulkmányi kód: 0012

Építőipar ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A kőműves hozza létre az épületek alapjait, legfőbb szerkezeteit, boltíveket és boltozatokat, lépcsőket épít, valamint elvégzi a külső és belső vakolást. Keze nyomán lesz a tervből valóságos szerkezet. Ezt követően előkészíti az épület befejezéséhez szükséges egyéb építőipari burkolási, szerelési, asztalos és festési munkálatokat.

Kompetenciaelvárás: Ügyes mozgás, állóképesség, jó fizikum, jó szemmérték és térlátás, kézügyesség, csapatmunka. Hajlam az új innovatív technológiák megismerésére és elsajátítására.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • magabiztosan értelmezi a műszaki terveket;
  • a kivitelezés során szükséges eszközöket készség szinten képes működtetni;
  • az alkalmazott anyagok jellemzőit és a hozzájuk tartozó technológiai utasításokat ismeri és betartja;
  • a kivitelezés során a kőműves brigád többi tagjával együtt dolgozik, ugyanakkor képes az önálló munkavégzésre is.

Ajánlott minden fiatal számára, aki vágyat érez arra, hogy maradandót alkosson, és ezért akár hajlandó fáradságos munkát végezni. Ajánljuk azoknak a fiataloknak, akik ezzel a munkával stabil megélhetést szeretnének biztosítani maguknak. Az építőipar és a kőműves szakma versenyképes lehetőség, hiszen építkezők és építkezések mindig is voltak és lesznek, kőművesekre mindig szükség lesz.

Építőipari ágazat

Szárazépítő

SZJ: 4 0732 0611

Tanulkmányi kód: 0013

Építőipar ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A szárazépítő a legfantáziadúsabb beltéri épületszerkezeteket készíti el: válaszfalakkal szobákat, termeket hoz létre, falburkolatokkal elegánsan takarja a nyers beton és tégla felületet és egyben a gépészet és elektromos vezetékeknek is helyet ad. Lyuggatott vagy íves, kazettás vagy sima álmennyezetek széles választékából életre kelti a beltér hangulatát. Álpadlót és tűzvédelmi burkolatot is szerel igény szerint. A szárazépítő alkotja meg mindemellett a tetőtér hangulatos világát aljzattól az álmennyezetig. Az elkészült felületek esztétikájáról is gondoskodik: felületet simít, glettel. A belső terek kialakításában szorosan együttműködik más szakmákkal, sőt a gépészet és elektromos szakembereivel is. A kiváló szakemberekre egyre növekszik a piaci igény. Ma egy új épület vagy egy felújítás elképzelhetetlen szárazépítő szakember bevonása nélkül.

Kompetenciaelvárás: Kreativitás, pontos munkavégzésre képes, jó szerelő képesség, kézügyesség, csapatmunka.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • ellenőrzi a munkavégzés feltételeit, helyszíni méréseket végez;
  • értelmezi a műszaki dokumentáció tartalmát és használja az építészeti alapfogalmakat;
  • biztosítja és ellenőrzi a szükséges anyagokat és eszközöket;
  • előkészíti a szerelt válaszfal, álmennyezet és tetőtérbeépítés munkáinak anyagait, eszközeit;
  • szerelt falakat, fantáziadús álmennyezeteket, otthonos tetőtereket épít;
  • működteti a munkavégzéshez szükséges gépeket, berendezéseket, mérőeszközöket;
  • együttműködik az építőipari szakmák egyes területeinek képviselőivel, szakembereivel.

Nézz körül bármerre jársz! Álmennyezetek alatt, szerelt falak között, barátságos tetőterekben élsz. Válaszd ezt a szakmát, ha mindezt szakszerűen, önállóan, kreatívan és szívesen csinálnád, mert ez nemcsak munka, alkotó tevékenység is egyben.

 

Szociális ágazat

Szociális gondozó és ápoló

SZJ: 4 0923 2203

Tanulkmányi kód: 0014

Szociális ágazat 3 éves képzése, amely szakképzettség megszerzésével zárul. A szociális ápoló és gondozó bentlakást vagy nappali ellátását biztosító szociális intézményekben, illetve az ellátást igénylő otthoni környezetében, gondozói munkakörben végzi tevékenységét. Életkoruk, egészségi, mentális vagy fizikai állapotuk miatt segítségre szoruló (idősek, fogyatékosok, pszichiátriai betegek, szenvedélybetegek, hajléktalansággal küzdő) személyeket ápol és gondoz.

Kompetenciaelvárás: felelősségtudat, pontosság, kapcsolatteremtő készség, empatikus készség, segítőkészség, türelmesség, tolerancia, határozottság, motiváló készség.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • alapápolási és gondozási tevékenységeket végez felsőfokú végzettséggel rendelkező szociális és/vagy egészségügyi szakember irányítása mellett. Segítséget nyújt a mindennapi életvitel biztosításában, a háztartásvitelben, háztartásgazdálkodásban, szociális ügyintézésben;
  • szükség esetén az ellátásban részesülő higiéniás szükségleteinek a kielégítésében is tevékenyen részt vesz;
  • felméri az adott ellátotti csoporthoz tartozó személy sajátos szükségleteit, a munkacsoport tagjaként részt vesz a gondozási terv elkészítésében, foglalkozások szervezésében, lebonyolításában, elvégzi a kapcsolódó adminisztrációs feladatokat;
  • ha szükséges, baleset vagy hirtelen egészségromlás esetén elsősegélynyújtásra is képes. Felismeri az ellátásban részesülő személy állapotváltozását;
  • Ismeri az egészségügyi alapellátás rfendszerét, használja az alapellátáshoz szükséges eszközöket, kezeli a feladatellátáshoz szükséges eszközöket, továbbá a gyógyászati segédeszközöket, a kényelmi eszközök szakszerű alkalmazása mellett azok karbantartására, tisztítására, az eszköz használatának a betanítására is képes;
  • munkája eredményessége érdekében a kliensekkel és munkatársaival személyes kapcsolatokat alakít ki, velük együttműködik, segítő beszélgetést alkalmaz. Infokommunikációs eszközöket és számítógépet használ.

Ajánlott minden fiatal számára, aki szívesen közreműködik a támogatásra szorulók gondozásában, nevelésében, fejlesztésében és segítésében, az ehhez fűződő adminisztrációs feladatokban.

 

Szociális ágazat

Gyermek- és ifjúságfelügyelő

SZJ: 4 0922 2201

Tanulkmányi kód: 0015

Nézz körül bármerre jársz! Álmennyezetek alatt, szerelt falak között, barátságos tetőterekben élsz. Válaszd ezt a szakmát, ha mindezt szakszerűen, önállóan, kreatívan és szívesen csinálnád, mert ez nemcsak munka, alkotó tevékenység is egyben.

Kompetenciaelvárás: Felelősségtudat, kapcsolatteremtő készség, empatikus készség, türelmesség, tolerancia, határozottság, motiváló készség, rugalmasság, döntésképesség, kreativitás, ötletgazdagság.

A szakképzettséggel rendelkező:

  • közreműködik a gyermeket ellátó intézmény vezetőjének és nevelőjének irányítása mellett a gyermek és fiatal számára otthont nyújtó ellátást biztosító gyermekotthon, javítóintézet gondozási-nevelési, szabadidős tevékenységének szervezésében, megvalósításában és a háztartási feladatok ellátásában;
  • közreműködik a gyermek befogadásával kapcsolatos feladatok ellátásában;
  • végzi a gyermekkel fiatallal kapcsolatos gyakorlati gondozás-nevelési feladatokat;
  • a nevelővel, a pszichológussal, gyógypedagógussal/fejlesztő pedagógussal és a gyermek törvényes képviseletét ellátó személlyel együttműködve és irányítása mellett felügyeli és segíti a gyermek tanulmányi munkáját, problémáinak megoldását, betegségeinek gyógyítását, szükség szerint kapcsolattartását, hazagondozásának/örökbefogadása előkészítésének folyamatát;
  • végzi a munkakör ellátásával kapcsolatos dokumentációs feladatokat. Részt vesz a gyermek önálló életvitelre való felkészítésében;
  • a területen dolgozó és a gyermekek gondozásában, nevelésében és fejlesztésében résztvevő szakemberekkel személyesen, valamint infokommunikációs, digitális eszközök lehetőségeit is alkalmazva tart kapcsolatot, működik együtt.

Ajánlott mindazok számára, akik szívesen részt vesznek a támogatásra szoruló gyermekek, fiatalok gondozásában, nevelésében.


Felvételi a szakiskola 9. évfolyamára

A szakiskola a sajátos nevelési igényű tanulók iskolai nevelése, oktatása céljából a többi tanulóval sajátos nevelési igénye miatt együtthaladásra képtelen tanulókat készíti fel szakmai vizsgára és nyújt részükre a munkába álláshoz és az életkezdéshez szükséges ismereteket.

Építőipari ágazat

Szobafestő

SZJ: 4 0732 0605

Tanulkmányi kód: 0021

A szakképesítés munkaterületének rövid leírása:
A szobafestő az építőipar befejező szakmái közül az egyik leglátványosabb szakmaterület. A szobafestő szakember feladata a terveknek, és a műszaki leírásnak megfelelően, különféle anyagú és tulajdonságú külső és belső, új és régi felületeken bevonatrendszert alakítani ki, illetve újítani fel. Eközben hagyományos és modern technikákat, anyagokat, eszközöket, szerszámokat, gépeket használ. A felületeket kreatív módon díszíti és megóvja a környezeti hatásokkal szemben. A megfelelő bevonatrendszer kialakításához elengedhetetlen a szakszerű felületdiagnosztika, a felület, előkészítése, előkezelése. Tevékenységét a kézi és gépi festési technológiák alkalmazásával önállóan, a munka-, környezetvédelmi-, és biztonsági előírások betartásával végzi.

Fa és bútoripar ágazat

Asztalosipari szerelő

SZJ: 4 0722 0801

Tanulkmányi kód: 0022

A szakképesítés munkaterületének rövid leírása:
Faipari, bútoripari, épületasztalosipari gyártmányok alkatrészeit, elemeit összeállítja, szereli, beépíti. A lapra szerelt bútor alkatrészekből a kötőelemek, vasalatok, ragasztóanyag és a szükséges szerszámok segítségével összeállítja a bútortestet. Az összeszerelt mozgó alkatrészeket, az ajtókat, fiókokat felszereli, beszereli, a szekrénytesthez igazítva beállítja. A műhelyben előszerelést végez, a helyszíni szerelések során a műszaki dokumentációk alapján konyha és szobabútorok, hagyományos és utólag szerelhető ajtók, toló- és harmonika ajtók, ablakok, lépcsők, falburkolatok, álmennyezetek szerelését, beépítését, cseréjét és javítását végzi. Használja a legkorszerűbb kézi szerszámokat, elektromos és akkumulátoros kisgépeket, illetve a telepített berendezéseket, a munkavédelmi utasítások betartásával.

Kreatív ágazat

Textiltermék-összeállító

SZJ: 4 0723 1603

Tanulkmányi kód: 0023

A szakképesítés munkaterületének rövid leírása:
A textiltermék-összeállító feladata az egyszerűbb textiltermékek divatlap mellékletből történő másolásával, méretarányos konfekcióipari szabásminta készítése. Elvégzi a ruhaipari termékeken használatos alkatrész technológiák rajzi ábrázolását, értelmezi a műszaki leírásokat, vasalás-és ragasztás technológiát alkalmaz. Felismeri az alkatrészeket és az egyszerűbb textiltermékek készítéséhez kiválasztja a varrógépeket, kiegészítő apparátokat, berendezéseket, azokat biztonságosan üzemelteti. Alkalmazza a műszaki leírások gyártási utasításait a textiltermékek sorozatgyártásában. Képes az üzemi textiltermékek sorozatgyártására műveletbeosztásban.

Turizmus-vendéglátás ágazat

Szakácssegéd

SZJ: 4 1013 2305

Tanulkmányi kód: 0024

A szakképesítés munkaterületének rövid leírása:
A szakácssegéd a meleg és hidegkonyhai munka során kiegészítő és segítő munkát végez. Feladata a szakácsok munkájának segítése. Napi munkatevékenységét felettesei utasítása alapján végzi. Konkrét feladatai közé tartozik a vendéglátó termelés során használtalapanyagok és nyersanyagok tisztítása és előkészítése. Zöldségeket, gyümölcsöket tisztít, pucol, darabol, szeletel és előkészíti azokat a főzéshez, sütéshez. Felelőssége a konyha tisztántartása, higiénia előírások betartása. Munkáját és feladatait mindenesetben nagy odafigyeléssel és pontossággal végzi.

Copyright © 2009 Gubody Ferenc Szakképző Iskola